למה פילאטיס? 

מאת: דניאלה מלאך. נציגה בינלאומית של ״סטוט פילאטיס״ בישראל. מומחית לשיקום.

 

 

כל אחד רוצה להרגיש טוב יותר עם גופו. ג׳וזף פילאטיס היה ילד חולה שחיפש דרכים להרגיש טוב יותר ודרך הפעילות הגופנית מצא את דרכו אל הבריאות. הרעיון שפיתח הפך לשיטה בתחילה בגרמניה- ארץ הולדתו, דרך מחנה השבויים באנגליה ועד ניו יורק לשם היגר, רצתה לגרום פעולה לכל מפרק ושריר בגוף על מנת לשמור על חיוניותו ולאפשר איכות חיים לאורך זמן. 

 

 

מה זה פילאטיס?

 

פעילות גופנית חכמה, המשלבת עבודת מזרן עם אביזרים ומכשירי פילאטיס מיוחדים, עם מיטה נוסעת- הריפורמר, מיטת הקדילאק, הכסא והקשתות השונות, המאפשרים מגוון דרכים להפעיל כל מפרק ושריר, כפי שנועד הגוף לעבוד בתכנון המקורי שלו.

שיטת פילאטיס מדגישה הפעלת שרירים מזוויות שונות וממשובים שבאימונים אחרים לא ניתן להגיע אליהם. 

באימון כזה מפתחים ומאזנים את הכוח, הגמישות, הקואורדינציה, שיווי המשקל וסבולת השריר, תוך כדי תנועה המתאפשרת בזכות המכשירים היחודיים.

משיגים דיוק, סינכרון, ריכוז, שילוב מודעות וקשר בין גוף, רוח ונפש.

הישגים אלו מניבים תוצאות של גוף חופשי ממתחים ומוכן לייצר עוד אנרגיה בחופשיות.

 

 

איזה פילאטיס?

 

מאז נפטר ג׳וזף פילאטיס, קמו ממשיכיו ותלמידיו והמשיכו את דרכו. מתוך ממשיכיו, ממשיכים אין ספור של תלמידים לפתח את הרעיון המרכזי שהוא המשיך בעצמו משיטות עתיקות. מרכזי הכשרה רבים ברחבי העולם ובארץ. עידכונים ופיתוחים מודרניים למכשירים ולדרך המקצועית, מוצעים לקהל הרחב ולאנשי המקצוע בהתפתחות מתמדת. 

 

 

מה לבחור?

 

ככל שיש יותר זרמים ויותר היצע, הרושם הראשוני שיכול להיווצר הוא בלבול, או תחרות. פחות מבלבל יכול להיות כשההחלטה במי לבחור מתבססת על החיבור לאמת של הבוחר עצמו והכל מתלבש בדיוק על רצון הבוחר. כיום אנחנו יודעים שכמו שלכל אדם יש את טביעת האצבע הייחודית שלו, לכל מתאמן פוטנציאלי יש את הצרכים שלו ובהתאם לאופי ולנתונים, יש רצון. הגדרת היעד, הרצון של כל מתאמן פוטנציאלי יוצרת מצב שבו הבוחר סומך על עצמו גם אם הוא לא מבין את המקצוע, כיוון שהוא מרגיש את התוצאה על גופו. האמונה באמת הפנימית, בתגובת הגוף ובתוצאות המראות תמיד את האמת לאמיתה של הדרך הנבחרת, מראה שמגוון האפשרויות נחוץ למגוון הרב של הצרכים. 

 

 

איך לבחור?

 

תמיד עוזר לקבל המלצות מחברים, אך מה שטוב לאחד לא חייב להיות טוב לאחר ולכן חשוב לסמוך על הגוף עצמו. לנסות, להשוות, להאמין למה שמרגישים ולא למה ששומעים. מאוד מומלץ לשים לב לדרך בה המדריך מעביר את התורה שלמד והאם המילה ״צריך״ לוקחת דומיננטיות מול המילה ״מתאים״. בעידן המודרני שבו אנו חיים, המילה ״צריך״ מתחלפת ל״מתאים״. המתאמן אינו צריך להתאים את עצמו למדריך או לשיטה. חובה זו חלה על המדריך, שאחרי הכשרה מקצועית אמור להבין מה הם צרכי המתאמן וכיצד הוא יכול להוביל את המתאמן להצלחה וסיפוק, תוך לימוד שפת גוף חדשה. 

למידה של שפת גוף חדשה מלווה באתגרים ולכן חשוב לרצות ללמוד משהו חדש ולהצליח לחדש את יכולות הגוף.

הרעיון המרכזי של פילאטיס הוא לשנות תבניות, לצאת מדפוסים קבועים ולפתח גמישות מחשבתית יחד עם הגמישות המפרקית והגופנית. פיתוח הגמישות הזו, מצריך בחירת מדריכים ומאמנים המבינים את הקיבעון שיוצרים הרגלים ויודעים איך ללמד את המתאמנים את הדפוס החדש באופן חלק והדרגתי. 

 

 

איך זה פילאטיס?

 

בסוף כל שיעור, מרגישים טוב יותר מאשר לפניו. תחושות פחות טובות מסמנות שיש מקום לחקור את הסיבה ולהתעקש על כך שקיימת דרך מתאימה לכל אחד להרגיש טוב יותר אחרי האימון.

בתוך השיעור, המוח פנוי מכל מחשבה פרט להנחיות המדריך. הריכוז בהנחיות מאפשר חיבור הקשרים הנוירולוגיים בין המוח לגוף ומחווט חיווטים חדשים של תבניות מוחיות. השפעת האימון המיוחד הזה היא כמו מדיטציה תוך כדי תנועה, המשחררת מתחים ומייצרת אנרגיות חדשות.

כאבים נעלמים. מתחים משתחררים. אנרגיה חדשה נוצרת הן בגוף, הן בנפש והן בהתרוממות הרוח.

כל מפרק ומפרק מקבל תשומת לב, כל שריר מאותגר, הפעולות שהגוף מצליח לעשות מפתיעות ומספקות, המכשירים מעניינים והשיעור חולף ביעף והתחושה ממש ממכרת. הרצון לחזור ולהתאמן מספרת על גאונות השיטה. השיטה הנצחית, השומרת על גוף חזק ובריא ומאפשרת לכל מי שהתקשה להפעיל את גופו בשיטות אחרות, למצוא את הדרך לתחזק את מערכות הגוף ולא רק להיראות טוב יותר אלא בעיקר להרגיש טוב יותר.

 

 

 

פורסם ע"י: דניאלה מלאך - פילאטיס מאמרים בתאריך: 18:26:07 - 30/09/2014  

www.pilatesarticles.org.il

 

 

 

 

פילאטיס לגברים עם כאבי גב

מאת: דניאלה מלאך. נציגה בינלאומית של ״סטוט פילאטיס״ בישראל. מומחית לשיקום.

 

לאימון פילאטיס יש קונוטציה נשית משהו. הדעה הרווחת היא, שזהו סוג אימון נשי ולכן רבים מן הגברים נמנעים אפילו מלחשוב על הרעיון להתאמן בפילאטיס.

 

הסיבה העיקרית נעוצה באופן בו לימדו אותנו שגבר צריך להיראות חזק, עם שרירים מנופחים ושלשם כך הוא צריך לבצע אימונים מסויימים, כוחניים בעיקר.

במאמר זה אני מעוניינת לבשר לכם, שכל המצב הזה עומד להשתנות. הסיבה שזה הולך להשתנות טמונה כרגיל בכאב. כמו שאנו יודעים, רק הכאב מוביל לשינוי. אותם גברים, שמעולם לא היו רואים את עצמם מגיעים לשיעור פילאטיס, מוצאים את עצמם מגיעים לרופאים, לתזונאים, או לצורך בחיפוש אחר האימון האולטימטיבי שיאפשר להם לחזק את הגוף מבלי לכאוב. זה קורה בשלב שמתחיל לכאוב להם הגב.

 

כמו שאומרים כל האורתופדים שאני מכירה: 80% מהאוכלוסיה סובלת מכאבי גב ו-20% עדיין לא יודעים שהם בדרך שלם.

 

ברגע שגברים חווים את כאב הגב הראשון שלהם, עדיין לא נוצר הצורך לחפש את האימון האולטימטיבי התומך בעמוד השדרה. בשלב הראשון הם פונים לרופאים, מקבלים תרופות, הכאב נרגע והם לומדים לחיות איתו ולהמשיך במה שהיו רגילים לעשות עד עכשיו. אני מדברת על השלב בו הם מבינים כבר שמשהו פה לא תקין. במקום הזהקיימות שתי אופציות: למאמינים שניתן לשנות ולאלו שלא מאמינים. הפילאטיס יכול לעזור רק לאלו שמאמינים ורוצים לשנות את המצב אליו נקלעו. אלו שמוכנים לעשות הכל, כדי למנוע התערבות כירורגית, או חיים עם הגבלות וכאבים. ברגע שהגיעו להחלטה הזו, אין להם כבר בעיה להיכנס לסטודיו לפילאטיס והמחסום הראשון הוסר.

 

בסטודיו לפילאטיס מקצועי, הם ירגישו מיד שהגיעו למקום הנכון. אני ממליצה להמשיך לחפש אם החוויה לא תואמת את מה שתיארתי במשפט הקודם. אני מייעצת לא לשפוט את "השיטה" על פי התנסות אחת. במערכת מקצועית, יעבור המטופל, או המתאמן תחקור לגבי ההסטוריה והמקור של כאבי הגב שלו. המקום יארגן לו תוכנית שתתפתח בהתאם להתקדמות ולתגובות אחרי כל שיעור. המתאמן יתבקש לדווח על כל החמרה או שיפור ובהתאם תתואם לו תוכנית.

 

בסטודיו לפילאטיס מכשירים קיימות יותר אופציות לחיזוק המערכת השרירית שלדית מבלי להחמיר את הכאב ותוך כדי כך לתמוך ולחזק את הגוף. בפילאטיס מזרן, זה גם אפשרי, אך במדריך צריך להיות בעל ניסיון ורקע מקצועי עשיר, על מנת להתאים אביזרי פילאטיס שונים לתוך התרגילים. אין מדובר על בחירת תרגיל זה או אחר. מדובר על דרך מאוד מסודרת, המושתתת על עקרונות שיקומיים ברורים. בוחרים את העיקרון הראשון ומתאימים לו תרגיל. את התרגיל מתאימים למתאמן. לפי אופן הביצוע של המתאמן, מאבחנים את החולשות ומשנים את התרגיל באופן כזה שהמתאמן לא חש בחולשותיו אלא מרגיש הצלחה וסיפוק. אנו קוראים לזה "מודיפיקציות" או התאמות המאפשרות למתאמן לחזק את שרירי המטרה בהתאם ליכולותיו הוא. עם הזמן, כשהגוף מתחזק, מבצעים את אותו התרגיל באופנים שונים, המגרים את השרירים בצורה הדרגתית ועוזרים לפתח אותם. למתאמן עצמו שי תחושה שמשנים לו את התרגילים כל הזמן ואין הוא שם לב שאלו אותם תרגילים המותאמים למצבו. כך עוברים עיקרון אחר עיקרון. למתאמן יש תחושה שעוברים מתרגיל לתרגיל, אך מהצד של התכנון, אנו עוברים מעיקרון לעיקרון ומתאימים את התרגיל לעיקרון.

 

ההתייחסות לגברים עם בעיות גב משלבת את המטרה הסובייקטיבית והאובייקטיבית של  האימון. מטרת המתאמן לרוב מחולקת לשניים: הראשונה- להתגבר על הפחד מפני תנועה ולמצוא את הדרך להמשיך לחזק את הגוף מבלי להחמיר את המצב ואת הכאב. השנייה- לשפר את איכול החיים ולהעלים את הכאב. מטרת המאמן- לזהות את מקור הכאב ולטפל בו בידיעה, שרק טיפול מהמקור יכול לבנות את הגוף מחדש. כמו שלא ניתן לבנות בניין מהקומה החמישית, גם כאן אנו רוצים להתחיל מהיסודות. רק לאחר שווידאנו בסיס מוצק, אנחנו יכולים להמשיך ולבנות מעליו את שאר הקומות ולהתקדם לתרגילים המפתחים יכולות. המאמן רוצה להתקדם רק עד איפה שהוא לא מבטל את השלבים הקודמים. ההתקדמות תתבצע מבלי להקריב את יציבות המפרקים הרלוונטיים. נדרשת מקצועיות, ניסיון וידע רב על מנת לזהות את הגורמים האלו שיכולים להיות מאוד משמעותיים בעבודה עם אנשים עם בעיות גב.

 

כשלוקחים את שתי המטרות האלו ומשלבים אותן לכל עיקרון שיקומי לפי הסדר, יוצרים תוכנית שתשיג את המטרות האלו והתוצאות מדברות בעד עצמן. אותם גברים שעשו את כל הדרך הזו וחוו את התוצאות על גופם, ממשיכים להגיע בדבקות לאימוני הפילאטיס ולא מוותרים על אף אימון. אותם גברים מדברים ומספרים על החוויה שלהם ועם הזמן יוצרים מודעות בקרב האוכלוסיה הגברית. המודעות שהתפתחה, מונעת את הפחד מלהיות גבר העוסק בפעילות נשית לכאורה. הדגש על הנשימה הופך להיות הנושא העיקרי בחייהם. הריכוז והמודעות הופכים להיות חלק בלתי נפרד מחיי היום יום. ההקשבה לכאב כאל סימן וההתייחסות המכובדת אל הגוף, מובילה מיד לטיפול מתאים המשנה את תמונת הכאב מיידית. כל התכונות האלו שהתפתחו כתוצאה משיעורי הפילאטיס עוזרים ותומכים בפעילויות ספורטיביות אחרות . הפילאטיס מאפשר לכל אלו ששיקמו את עצמם לחזור לרכיבה על אופניים, לריצה ולאימונים אחרים מבלי לפחד לחזור לכאב.

 

 

 

פורסם ע"י: דניאלה מלאך - פילאטיס מאמרים בתאריך: 19:43:36 - 06/07/2012 

www.pilatesarticles.org.il

 

 

 

 

סטוט פילאטיס וספורט אתגרי

מאת: דניאלה מלאך. נציגה בינלאומית של ״סטוט פילאטיס״ בישראל. מומחית לשיקום.

 

בספורט האתגרי  מתבססים ומסתמכים על פעולת השרירים הפנימיים אך לא מאמנים אותם. ברגע שהאיזון בין השרירים הגדולים לעמוקים מופר באימונים עצימים, יש לתת את הדעת לאימונים ספציפיים המתמקדים בחיזוק המפרקים. תרגול חכם כמו בשיטת סטוטפילאטיס מאפשר ליהנות מהספורט ולמנוע פציעות נפוצות.

 

מתאמנים וספורטאים רבים העוסקים בספורט אתגרי, משקיעים באימונים מכינים, במניעת פציעות, בתזונה נכונה ובתוכניות שנועדו לשמור את גופם בשיא התפוקה בעונת השיא. באימוני פילאטיס ניתן להשיג כמה מטרות חשובות, התורמות למתאמנים בספורט האתגרי בכמה מישורים. מניעת פציעות, פיתוח כושר גופני ללא עומסים על המפרקים, התמקדות על שרירים ספציפיים ובניית הליבה, שהיא מקור כל הכוח שמיוצר לאחר מכן באמצעות מערכת השרירים הגדולה.

 

על מנת להבין את התרומה הגדולה של אימוני הפילאטיס, עלינו להבין שבספורט אתגרי, הגוף חייב להשתמש בשרירים הארוכים, אלו שעוברים על גבי יותר ממפרק אחד, בצורה עצימה במיוחד. מערכת שרירים זו היא המערכת היוצרת כוח, מפזרת את העומסים ויכולה להתגייס במהירויות גבוהות ובעצימויות גדולות במיוחד. אלו השרירים שאנו רואים על פני השטח והם הקרובים ביותר לעור. בספורט אתגרי הדרישה מהם גבוהה בהרבה מהדרישה באימונים רגילים ועל כן על המתאמנים לפתח כוחות מיוחדים. את הכוחות האלו הם מפתחים בעיקר באימונים ספציפיים, כלומר בתירגול של הספורט עצמו (טיפוס, חתירה, שילוב של ריצה, שחיה ורכיבה ועוד..) ובחדר הכושר.

 

במקביל, עלינו להבין שכאשר מתחיל חוסר איזון בין מערכות השרירים האחרות הקיימות בגוף, אין אפשרות לשרירים הגדולים האלו לייצר את התפוקה המקסימאלית שלהם, מכיוון שמתחילים דפוסים של פיצוי, כתוצאה מחולשה של שרירים אחרים. קיימות שתי מערכות שרירים נוספות. האחת הינה המערכת של השרירים העוברים רק על גבי מפרק אחד. אלו שרירים שיכולים לייצר כוח נמוך יותר מהשרירים הארוכים וגם מהירות הגיוס קטנה יותר. עם זאת, משך הגיוס גדול יותר ומכאן שמם, המייצבים הגלובאליים. הם נועדו לתמוך ולסייע לשרירים הגדולים בהנעת הגפיים, כשהם אחראים יותר לציר התנועה שקרוב יותר למפרק. בלעדיהם, או עם החולשה שלהם, השרירים הגדולים, יצטרכו לעשות גם  את עבודת החלשים ואז נוצר מצב, שהם מתפצלים בתפקידם. מצב זה מוריד את יכולתם לבצע את תפקידם המקורי. הם "נתפסים", נחלשים ומגבילים את יכולת התנועה והעוצמה הנדרשים בספורט האתגרי. אימון נכון של השרירים הקטנים יותר, יחסוך מהגדולים את האנרגיה שהם משקיעים בפיצוי עבור חוסר האיזון שנוצר. החיסכון הזה יאפשר להם לייצר את כל האנרגיה הזו לטובת המטרה ולא לטובת הפיצוי הנדרש כתוצאה מהחולשה. באימוני פילאטיס, מתרכזים בשרירים האלו. מכשירי הפילאטיס השונים, מבטלים את הצורך להפעלת השרירים הגדולים על ידי זה שהם "סוגרים שרשראות מכאניות". באופן זה, מתחזקת מערכת השרירים הפנימית ומבלי לפנות ישירות לחיזוק המערכת הגדולה, בעבודה ותכנון חכם, אימוני הפילאטיס "משחררים" את המערכת הגדולה מהצורך שלה בפיצוי ובכך מחזירים לה את ההכוח המקורי להמשך המשימות הקשות.

 

רבים מן המתאמנים חושבים, שעליהם לחזק את השרירים איתם הם משתמשים. בסטוט פילאטיס אנחנו מלמדים אותם את עיקרון השחרור. כאשר מניחים לשרירים האלו ומתמקדים בחיזוק המערכת , שהיחלשותה גרמה לעבודת יתר של מערכת המטרה, נוצר מצב של חיזוק, ללא אימון ספציפי. באימון פילאטיס חכם, המדריך יודע שאין זה מתפקידו ללמד את הטכניקה שבה המתאמן משתמש עם המאמנים הספציפיים שלו. מתאמנים אלו מגיעים אל הפילאטיס על מנת ללמוד את מה שלא מלמדים אותם באימונים הספציפיים. אימוני פילאטיס חכמים מתייחסים לצורך האובייקטיבי של המתאמן במובנים של מערכות שרירים ובעיקר מציאת האיזון ביניהם. מציאת האיזון הוא הגורם המכריע לפיתוח הכוח. ללא איזון, הגוף כל הזמן יחפש דרכים לפצות. דרכים אלו מבזבזות הרבה אנרגיה שאותה אנו רוצים לשמור ולכוון אל המטרה .

 

המערכת השלישית הקיימת בגוף, הינה מערכת הליבה. ללא הליבה, לא יפעלו שתי המערכות הקודמות של השרירים. מערכת זו קיימת במרכז הגוף, אך גם בכל מפרק ומפרק. שרירים אלו, הם הקטנים ביותר בגוף. הם מתגייסים לאט וממשיכים לפעול לאורך זמן. תפקידם להגן ולהנחות את התנועה בצירי המפרקים. ללא השרירים האלו, התנועה במפרק תצא מהציר המקורי שלה, זוויות היישום של השרירים הגדולים ישתנו, הכוחות ישתנו, המסר למוח ישתנה ויתחיל כאוס כתוצאה מהפרת האיזון החשוב הזה. דמיינו דלת שציריה התרופפו. כמה כוח צריך להשקיע כדי לפתוח אותה. כמה כוח צריך להשקיע כדי לפתוח אותה, לאחר חיזוק הצירים? מתאמנים בספורט אתגרי יוכלו להשקיע הרבה כוח גם כשהמפרקים שלהם לא מתוחזקים עם השרירים הקטנים. בפילאטיס מראים למתאמנים אלו, שלא צריך להתאמץ כל כך, גם אם יכולים. בפילאטיס מלמדים אותם, שעדיף לחזק את הצירים, כך שכל תנועה תצריך פחות אנרגיה. חיסכון זה של אנרגיה יכול להיות מנוצל היטב במשך זמן ובעצימות גבוהה בתוך ההישג בספורט האתגרי.

 

באימוני פילאטיס חכמים, הדגש על שרירי הליבה, תופס מקום ראשון. אימון נכון ופיתוח שרירים אלו, משחרר מיד את המתח הגדול המצוי בשתי המערכות האחרות, משפר את הגמישות שלהם ומחזק אותם. שריר שמצא כל הזמן בכיווץ, איננו שריר טוב. רק שריר גמיש, שיודע ויכול להגיע לריפיון, יוכל להתגייס במקסימום יכולת. דמיינו גומייה מתוחה כל הזמן, או גומייה שמאבדת את גמישותה, מה היא יכולה להפיק? לעומת גומייה שמתחילה ממצב רפוי ויכולה לחזור לאותו מצב. גומיות שלא יכולות לחזור למצבן ההתחלתי, מאמבדות את גמישותן ואת עוצמתן. בדומה לכך עובדת השריר. חיזוק המערכת הפנימית באימוני פילאטיס מתוכננים נכון, תחזיר את גמישות השרירים הגדולים, מכיין שלא יצטרכו לעבוד כל הזמן במקום מערכת הליבה שנחלשה. יש לזכור שמערכת השרירים הגדולה, יודעת להתגייס מיד במקום כל שריר שנחלש. זיהוי השרירים החלשים והתמקדות בהחזרתם לפעילות נכונה, משחררת את השריר הגדול מהתנדבותו מעוררת ההשראה ומשחררת אותו לעבודתו המקורית.

 

לאחר שפיתחו המתאמנים את איזון המערכות, הם יכולים לעבור לשלב הספציפי- פונקציונאלי ולעבוד עם מכשירי הפילאטיס לפיתוח יכולות עבודה גבוהות. פיתוח מהירות, ניתורים, שיווי משקל, בלבול המערכות על ידי שינוי תרגילים וכל זאת בסביבה מבוקרת ועם מדריכים שיודעים מתי מופר האיזון ומיד עוצרים לפני שנוצר דפוס מפצה. משטחים לא יציבים, שינוי בהנחיות, מכשירים עם פידבק שונה, יאתגרו את מערכת העצבים לתגובות מהירות מול דרישות שונות. שינויים פתאומיים הם מהות הספורט האתגרי ולשם כך יש ליצור תבניות מוחיות המתורגלות להגיב לשינויים פתאומיים. בשיטת פילאטיס ועם מכשירי פילאטיס השונים, קיים פוטנציאל עצום המבלבל את כל המערכות ויחד עם זאת מאמן את הקואורדינציה המוחית שרירית לתגובות מהירות ותואמות.

 

מתאמנים שנפצעו, יכולים להמשיך ולשמור על הכושר הגופני שלהם ולשמור על טונוס השרירים, תוך כדי אימוני פילאטיס המאפשרים חיזוק כל המערכות ללא עומס על המפרקים. ניתן לבצע עבודת רגליים בשכיבה, לנתר בשכיבה, למצוא תנוחות ללא כאב ומשם לפתח את תנועתיות המפרקים שנעלמת בדר כלל בפציעות. ניתן לפתח גם כוח, גם יציבות וגם גמישות תוך כדי שמירה על המפרק הפגוע ובהדרגה לפנות אליו בשיתוף ובהתאם להנחיות המטפלים השונים.

 

לסיכום: נמנו כאן התרומות באימוני פילאטיס למתאמנים בספורט אתגרי. ההמלצה היא לפנות למדריכים שהוכשרו והוסמכו לפתח תוכניות מתאימות ולענות על הצרכים האמיתיים של כל מתאמן. השיקולים לבניית תוכנית מתאימה צריכים לכלול בתוכם גם את מטרת המתאמן בתוך הספורט הספציפי, גם את הבנת הצרכים בסוג הספורט הייחודי, שילוב הנתונים הבסיסיים של המתאמן, כמו: יציבה, יציבה דינאמית, מבדקי תנועה דינאמיים ומצב גופני כללי. משנלקחו בחשבון כל הגורמים הנ"ל, התוצאות בשטח מראות על שיפור משמעותי ביכולות, מניעת פציעות, מודעות גבוהה בביצוע תנועות, יכולת שינוי דפוסים לאור היכולת לזהות פיצויים לא רצויים. מתאמנים בספורט אתגרי, הלוקחים ברצינות את המקצוע שבחרו ומשקיעים בעצמם, יודעים שאימוני פילאטיס יאפשרו להם להמשיך וליהנות מהפעילות אותה הם כל כך אוהבים לאורך זמן.

 

 

 

פורסם ע"י: דניאלה מלאך - פילאטיס מאמרים בתאריך: בתאריך: 16:53:45 - 30/08/2012

www.pilatesarticles.org.il